Aktualności

Rodzaje psychoterapii – Odpowiednia terapia dla Ciebie.

Według jakich kryteriów można przeprowadzić rozróżnienie na poszczególne typy psychoterapii? Jak znaleźć opcję, która będzie dla nas najbardziej komfortowa? Czytaj dalej, by poznać odpowiedzi na te pytania.

Terapia indywidualna, dla par i terapia grupowa

Przeważnie spotkanie terapeutyczne kojarzy się ze spotkaniem jednej osoby z jednym terapeutą. Właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy w grę wchodzi terapia indywidualna. Całe spotkanie jest wtedy poświęcone problemom jednej osoby. Nierzadko gabinety specjalistów odwiedzają także pary. Mogą to być osoby z krótkim stażem związkowym, jak też i ludzie, którzy są ze sobą już dziesięciolecia. Co jasne, dynamika takich spotkań zmienia się. W pełni bezpieczne i wysłuchane muszą się tu poczuć obie osoby i każda z nich musi mieć przestrzeń do wypowiedzenia swojego zdania.

W terapii spotkamy się także ze spotkaniami większej ilości osób. Terapia grupowa to nie tylko relacja między osobami a terapeutką, ale też relacja stworzona między uczestnikami spotkań. Grupa poznaje się, razem pracuje, a forma takiego leczenia pozwala często zauważyć nowe rzeczy, które do tej pory nie wybrzmiały na terapii indywidualnej. Terapia grupowa wymaga gotowości do otwarcia się przed grupą. Niesamowicie ważne jest tutaj to, by psychoterapeuta stworzył bezpieczną i empatyczną atmosferę dla każdego z członków.

Podział terapii ze względu na nurt

Podczas poszukiwania terapeuty z pewnością natkniemy się na różnorodne nurty. Jedną z najpopularniejszych opcji jest terapia poznawczo-behawioralna. Jej celem jest wykrycie sposobów myślenia, zachowania i czucia, które w jakiś sposób szkodzą pacjentowi lub pacjentce. Założenie tego nurtu jest proste – mówi ono o tym, że wszystkie ludzkie zachowania i emocje są powiązane z pewnego wyuczonego schematu, który nabyliśmy, podczas reagowania na świat. Oprócz tego spotkamy się także m.in. z:

  • podejściem psychodynamicznym;
  • podejściem systemowym;
  • podejściem humanistycznym;

i z wieloma innymi.

Jak wybrać właściwą terapię dla siebie?

Badania nad konkretnymi nurtami mogą powiedzieć nam, które choroby czy zaburzenia osobowości najlepiej reagują na dany styl terapeutyczny. Sprawdzone nurty zostały rzetelnie przebadane i możemy na ten temat znaleźć rzetelne analizy. Pokierować nas może także psycholog lub psychiatra. Możemy także spróbować samodzielnie odczuć, które z podejść wydaje się być najbardziej zgodne z nami i na tej podstawie stwierdzić, od czego chcemy rozpocząć swoją przygodę z psychoterapią, poznawaniem siebie i dbaniem o własne zdrowie.

Join The Discussion