Aktualności

Switche – najważniejsze cechy przełączników sieciowych

Czasem warto bliżej poznać działanie sieci komputerowej. Dzięki takiej wiedzy doskonale wiemy, co robić, gdy do sieci podłącza się coraz więcej urządzeń i router przestaje wystarczać. Właśnie wtedy dobrze będzie sięgnąć po switche do sieci komputerowych – przełącznik sieciowy pozwoli nam wyraźnie przyspieszyć transfer. W tym tekście sprawdzamy, jak działa takie urządzenie. Doradzamy także, co jest ważne, podczas wyboru odpowiedniego przełącznika.

Czym są profesjonalne switche do sieci komputerowych?

Urządzenie służy do zarządzania ruchem pakietów w sieci lokalnej. Z ich pomocą w prosty sposób uda się nam stworzyć lokalną, dobrze uporządkowaną sieć. Wysokiej jakości rozwiązanie dodatkowo wyróżnia się sporą wydajnością. Zmniejsza także ryzyko, że nasza sieć LAN będzie ulegać awariom.

W switchu znajdziemy porty (niektóre wyposażone są w aż kilkadziesiąt portów!) – do każdego z nich można podjąć jedno urządzenie. Wystarczy więc chwila, by dostosować sieć internetową, która już istnieje, do swoich aktualnych potrzeb. Warto wiedzieć też, że można z nich korzystać także na własny użytek. Bywa, że są przydatne np. w domach.

Profesjonalne switche do firm i nie tylko – z jakimi rodzajami się spotkamy?

Każda firma może mieć nieco inne potrzebny, toteż opracowano kilka rodzajów przełączników sieciowych. Do dyspozycji mamy m.in.:

  • switche zarządzalne
  • switche niezarządzalne inteligentne
  • switche niezarządzalne tradycyjne

Opcje różnią się m.in. możliwością zdalnego sterowania przełącznikami.

Przy wyborze produktu oprócz typu switcha, powinny zainteresować nas także parametry. Zwróćmy uwagę, czy urządzenie ma dobrą przepustowość łączy. Ważny będzie także typ portów. Jeśli chcemy wybrać switch do użytku domowego, przeważnie wystarczą nam porty RJ45. Co oczywiste, istotna będzie także ich liczba.

Join The Discussion