Aktualności

Badania penetracyjne – co można wykryć tą metodą?

Badania penetracyjne to jedne z częściej wykorzystywanych badań, które należą do grupy nieniszczących. Dzięki ich wykorzystaniu można wykryć wady materiału zewnętrznego lub takiego, który ma bezpośrednie połączenie z powierzchnią. Warto wiedzieć do czego wykorzystuje się tę metodę oraz co można dzięki niej osiągnąć.

Kiedy przeprowadza się badania penetracyjne?

Badania penetracyjne można przeprowadzić w wielu sytuacjach. Świetnie nadają się one podczas wykrywania różnego rodzaju wad materiału i innych nieciągłości. Zwykle stosuje się ją w przypadku materiałów stałych niemetalicznych i metalicznych np.

  • metali i różnych stopów,
  • ceramiki,
  • szkła,
  • różnych polimerów.

Metoda penetracyjna najważniejsze informacje

Jak wspomniano wcześniej metody penetracyjne stosuje się, aby wykrywać wady i niezgodności poszczególnych materiałów. Można też przeprowadzać badania pt złączy sprawnych. Wszelkie uszkodzenia zwykle pojawiają się podczas produkcji czy użytkowaniu danych materiałów. Podczas badań można wykryć różne pęknięcia, zakłucia, pory, wgłębienie czy rysy.

Jak przygotowuje się materiał do badania penetracyjnego?

Przeprowadzając badanie penetracyjne pt w pierwszej kolejności trzeba dokładnie wyczyścić dany materiał. Nie mogą się na nim znajdować żadne tłuste ślady, kurz czy inne zanieczyszczenia. Ważne jest także to, że na materiale nie mogą być widoczne ślady korozji.

Warto podkreślić, że badania penetracyjne można przeprowadzać w labaoratorium, a także w warunkach przemysłowych czy w terenie. Możliwości jest naprawdę wiele. Zależnie od potrzeb można je przeprowadzać na materiałach o różnych wymiarach czy kształtach. Dużą zaletą tego typu działania jest stosunkowo niska cena oraz możliwość szybkiego i skutecznego wykrycia nawet najmniejszych wad. Metoda badania penetracyjnego jest niezwykle interesująca i chętnie wykorzystywana w różnych przedsiębiorstwach. Warto wziąć pod uwagę jej wysoką użyteczność, a także niezawodność.

 

Join The Discussion